A koronavírus-járvány a klímakatasztrófa kezelésének a főpróbája
Tekinthetjük-e a koronavírus globális kihívását a globális klímakatasztrófa elleni fellépés főpróbájának? Határozott IGEN a válaszom. A vírus megjelenésének útvonalát lekövethették, ahogy a madárinfluenza vírus esetében is megtörtént. Szokásos módon a politika az orvosok kezdeti figyelmeztetését nem vette komolyan, csak az után, hogy kitört a halálos vész. Aztán teljes erővel az elhárításra koncentráltak a legkeményebb eszközökkel, jelentős anyagi forrásokat bevetve. Szóval lehet / lehetne globális kármentésben gondolkodni?
Mert tessék mondani, a légszennyezéssel, a szeméthegyekkel, a méreganyagokkal mi lesz? A 45 Cfok feletti nyári forrósággal, a szárazságokkal, az olvadó jéghegyekkel, a monszunviharok, a hurrikánok erősödésével, az árvizek gyakoriságával, a kormányok mulasztásával mikor jutunk el arra a pontra, hogy halálos lesz a klíma vész?
A klímakatasztrófa elleni harcban a megoldásokkal a kormányok évtizedes lemaradásban vannak.
Például, nemzetközi olajvállalatok képviselői – néhányukkal volt szerencsém beszélgetni – elismerték, hogy igen, arra készülnek, hogy nagy valószínűséggel 5-10-15 éven belül, lehet, hogy drasztikus módon minden mesterséges légszennyező forrást be kell tiltani az emberiség túlélése érdekében. S akkor mi lesz? – kérdeztem tőlük. Nem tudjuk - volt a válasz - de addig is szükség van belső égésű motorokra, az ipari kemencék fűtésére gázzal, a műanyagiparnak alapanyagra, így hát addig is új olajlelő-helyeket kutatunk fel, bányászunk, olajfinomítóinkban termelünk, fejlesztünk, eladjuk a végterméket. Hasonló érvelést lehet hallani a hőerőművek tulajdonosaitól is.
És tessék mondani, hogyan kezeljük a szegénységben élő lakosság fűtési szokásait, amikor mindent (műanyag zacskót, rongyos ruhát, cipőt, festékes tárgyakat…) bedobnak a kályhába, hogy meleg legyen és ne keljen szemétdíjat fizetni? Hogyan térjünk mihamarabb a családi és társasházaknál a környezetkímélő fűtésre szén, fa és gáz helyett? Repülők, hajók, autók, mozdonyok széndioxid, kéndioxid kibocsátását hogyan csökkentsük radikálisan?
Kérdezem, hogy a klímánk mikor válik halálos vésszé? Vajon nincs itt az idő vészforgatókönyv helyett a globális tettekre? Melyik kormány gondolja úgy, hogy nem a GDP növekedés a fő cél, hanem az emberiség klimatikus életminősége? Hogy ha minden egyszerre megáll, mennyi idő alatt tud a Föld regenerálódni, hogy az emberek számára újra élhető legyen? És ha mégis beüt a klíma vészhelyzet, akkor mi a Kormányok globális vész-forgatókönyve? A koronavírus megmutatta, hogy a természeti törvények nincsenek tekintettel arra, hogy gazdag, vagy szegény vagy. Ha nem tiszteled a természetet, a természet kinyír téged, s az utódaidnak sem hagy esélyt.
Holnaptól a klímavédelem szempontjából új életet kell kezdenünk – mert, ha nem…