BLOG

Blog

Ha jól mennek az üzleti ügyek, akkor törvényszerű az elkényelmesedés (?)

2019-Guarantee_HUN_outlined.jpg

Ha jól mennek az üzleti ügyek, akkor törvényszerű az elkényelmesedés (?)

​Az egyik településen az ismert #vállalkozó tulajdonában 3 kocsma volt. A rendszerváltástól kezdve jól mentek az üzleti ügyei. Aztán jött a COVID és minden összeomlott. Annyi pénze volt, hogy 5 hónapig még fizetni tudta az alkalmazottakat, ezt követően fizetés nélküli szabadságra küldte őket. Azóta az emberei szétszéledtek. A házhoz szállítás nem biztosított elegendő árbevételt, mivel a településen hirtelen minden vendéglátós ezzel kezdett foglalkozni, sőt, munkanélkülivé lett magánszemélyek is otthonról hirdették magukat, s a piac megszerzéséért dömpingeltek. Veszteséges lett minden ebben az iparágban a településen, s a #veszteség csak napról napra halmozódott tovább.  Így hősünk kénytelen volt nagyon nyomott áron eladni az aranytojást tojó tyúkját egy ingatlan befektetőnek, azaz a legértékesebb kocsmáját, mert csak arra volt vevője.

Akinek évtizedeken át jól megy a vállalkozása, annak hihetetlennek tűnik, hogy egyszer csak radikálisan rossz irányba fordulhat az élet, s éppen ezért soha sem szabad elhanyagolni az #üzletikockázatokat.

Minden esetben, amikor #válságba kerül a vállalkozás, meg kell vizsgálni annak okait. Persze érdekes, hogy egyesek összeesküvés-elméleteket gyártanak, titkos, vagy ismert politikai erők ellenük irányuló praktikáját sejtik a dolgok mögött. Előfordul, hogy meg is nevezik őket, de minden esetben az a közös bennük, hogy a felelősséget leveszik a saját vállukról, mert náluk mindig valamilyen külső erő a bajok forrása. Persze, ez így sokáig nem tartható fenn. Minden vállalkozónak magának kell a saját kockázatait kezelni annak mértékéig, amely mértékig maguk a kockázati tényezők ezt megengedik, ugyanis valóban van úgy, hogy a vállalkozó nem hibás. Ugyanakkor mégiscsak hibás, mert elkényelmesedett és nem törődött a rizikófaktorokkal.

Minden vállalkozónak fel kell mérnie, hogy milyen üzleti kockázati tényezőkkel él együtt! Már akkor is sokat segíthet magán, ha csak a nevén nevezi őket. Senki sem engedheti meg magának, hogy ne értékelje a feltárt #kockázati_tényezőket, vagyis, hogy mi történik akkor, ha azok mégis beütnek. Kell, hogy legyen egy #üzleti terv a kivédésükre vagy azok negatív hatásainak csökkentésére. Mit kell, mit lenne célszerű megtenni és mi az, amit nem? Üzleti fókusz és fegyelem, mindenekelőtt! Az, aki jólétben él és fut a szekere, el sem tudja képzelni, hogy valaha is kicsúszhat a lába alól a talaj. Bár találkozott már másnak a #csődjével, de arra számít, hogy ő a jövőben is, a tudásának, kapcsolatainak köszönhetően mindenképpen fog annyit keresni, amennyiből nyugodtan meg tud élni. Ezért nincs meg benne az a vészcsengő, amely az üzlet immanens #rizikófaktorainak megjelenését jelzi, nyugodtan viselkedik, mert „hát a bajok”- úgymond - „csak átmenetiek, majd vissza fog állni az eredeti állapot”. Lassan öli meg az üzletét az a vállalkozó, aki kizárólag a szokásos rutinnal működik: lemarad, amikor a folyamatok pozitív irányba kanyarodnak, mert még - vagy már - nem hisz bennük. És késik akkor is, amikor már régen radikális lépéseket kellett volna tennie a még csak felsejlő negatív tendenciák kivédésére. Radikálisan változtatni mindenképpen nehéz, mert ki kell lépni a komfortzónából, de a kockázatok kezelése elől senki sem szaladhat el.

A szerző, Schmidt András az ActionCOACH okleveles üzletfejlesztő mentora. Az #ActionCOACH a Globális TOP listák szerint 2003 óta folyamatosan a legsikeresebb #franchise vállalkozás a #businesscoaching és #businessconsulting iparágban. 80 országban van jelen, több mint 1100 partnerrel és egyidőben cca. 25 ezer vállalkozást fejleszt üzletileg sikeresen.

Gree Gree